Kargoya TC Vermek Zorunlu Mu?

Kargo firmaları, işlerinin daha sağlıklı yürümesi ev yasal zorunlulukları nedeni ile bazı bilgileri almak ve bunları kayıt etmek üzere hareket ederler.

Kargoya TC Vermek Zorunlu Mu?

Son yapılan resmi düzenlemeler ve kargo gönderilerinin güvenliği açısından kargoya TC vermek zorunlu tutulmuştur. Göndericinin; şahıs olması durumunda TC numarasını, tüzel kişilik olması durumunda Vergi Numarasını vermesi yasal bir zorunluluktur. Aynı şekilde teslim esnasında da alıcının ya da onun adına teslim alan kişinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası vermesi, yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Gönderinin yasal olduğu, alıcının ürünü aldığını kanıtlayabilmek ve kontrol sağlayabilmek adına tüm gönderilerde, bu yasal bilgilerin verilmesi önemlidir. Bilgiler, doğru ve eksiksiz olarak verilmelidir.

Kargoya TC Numarası Vermek Gerekli Mi?

Kargolar, taşıdıkları ürünlerden sorumlu değildirler. Şüpheli görülen paketleri açtırma, kontrol etme yetkileri olsa da, genelde ürünleri açmadan teslim alarak, alıcıya iletirler. Zaman içinde yaşanan bazı sorunlar, yasal olmayan ürünlerin taşınması, kredi kartı dolandırıcılığı ve benzeri sıkıntılar nedeni ile kargoya TC no vermek artık zorunluluk haline gelmiştir. Bir nebze olsun, yaşanan sorunların önüne geçmek, yasal olarak gönderici ya da alıcıyı belirleyebilmek adına bunun yapılması oldukça önemlidir. Kimliğin bire bir ibrazı istenmeli ve kişi ile karşılaştırılarak, kontrol sonrasında gönderi alınıp teslim edilmelidir.

Kargo Tesliminde TC Numarası Zorunlu Mu?

Kargoyu gönderen ile alıcı arasında bir köprü, aracı olan kargo şirketleri, sorunların önüne geçmek adına bazı özel prosedürler uygulamaktadır. Bu kurallar çerçevesinde, işini takip eden kargo firmaları, sorun yaşanması durumunda belgeleri yasal mercilere ya da gönderinin muhataplarına açabilirler. Gelen bir kargo tesliminde TC no vermek bu nedenle zorunludur. Gönderinin doğru kişiye, belirtilen zamanda teslim edildiğinin bir kanıtıdır. Bazı durumlarda kargo firmaları, alıcının adreste bulunmadığı durumlarda gönderiyi birinci derece yakınlarına teslim edebilir. Bu durumda da yine TC numarası alarak, yakınlık derecesini belirtmek durumundadır.Şimdi, Kargo Sorgula

3 Şikayet Var

  1. Hangi kanuna göre açıklama yok burada keyfi bir açıklama yapmışsınız hangi anun hangi maddeye göre. KVK kapsamında 3. partilere (taşıma firmalarına) TC vermek zorunlu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı