Kargoya Nasıl Verilir, Neler Kargoya Verilmez?

Kargo firmaları, hayatı kolaylaştıran, taşıma işlemlerini hızlı şekilde yapmayı hedefleyen özel kurumlardır. Tüm dünyada lojistik konusunun önem kazanması üzerine, ülkemizde de gönderilerin artması, kargoların artmasına neden olmuştur. Genel olarak insanların kargo kullanımı son dönemde daha da artmıştır. Bu aşamada ürünler kargoya nasıl verilir konusu da artık netlik kazanmaya başlar. Zaman içinde yaşanan sorunlar, kargo firmalarının ürün kısıtlamasına gitmesine neden oldu. Yapılan teknik analizler neticesinde, kargolar ürün taşıma çeşitliliklerini sınırlamıştır. Verilecek ürünlerin de belli bir standarda bağlanması kararını almışlardır.

Kargoya Nasıl Verilir, Neler Kargoya Verilmez?

Kargoya Verilecek Ürünler Nelerdir?

Kargolar genel olarak yanıcı, patlayıcı, sıvı içerikli ürünleri taşımayı kabul etmezler. Bu tip ürünler, taşıma sırasında sorun çıkartabileceği ve diğer ürünlere de zarar vereceği için ürünlerin taşınması yasaktır. Genel olarak kargoya verilecek ürünler iyi paketlenmeli, dik durması ya da kırılma ihtimali olan ürünler, okunaklı şekilde belirtilmelidir. Bu tip uyarılar dünya standartlarına uygun şekilde görseller ile yapılmalıdır. Yine maddi değeri olan, çek, evrak, para gibi gönderiler kargo tarafından kabul edilmemektedir. Bunların haricinde taşıma hacmi belli ölçülerin ve ağırlığın üstünde olan ürünler de kargolar tarafından alınmaz. Ürünleri gönderirken bu nedenle beyan esas alınsa da, gönderinin kontrol edilmesi talebine, gönderici itaat etmek zorundadır.

Kargoların Almadığı Ürünler Nelerdir?

Kargo firmaları, güvenli taşımacılık kurallarına uygun şekilde işlem yaparlar. Bu anlamda ürün güvenliği, teslim süresi kargo hizmetlerinin kalite belirleyici unsurlarıdır. Zaman içinde yaşanan sorunlar nedeni ile ürünlere kısıtlamalar da bu nedenle getirilmiştir. Sıvı, akma, dökülme riski olan ürünler, kargonun almadığı ürünler arasına dahil edilmiştir. Bu ürünlere yanıcı, yakıcı ve patlayıcı malzemeler de eklenerek, taşınabilir ya da taşınamaz unsurlar belirlenmiştir. Kargo firmaları bu özel ayrışmaları yaparak, hizmet vermektedirler. Kurallara uymayan, bu tip ürünleri verenlerin ürünleri taşıma garantisinden çıkacağı gibi oluşacak zararlar da gönderici tarafından tazmin edilmek zorundadır.Şimdi, Kargo Sorgula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı